Filmski portal Hrvatskog društva filmskih kritičara
Search

Dani uz sapunice, susjedu i paune

Naslov originala: 1001 noć | Godina: 2023 | Trajanje: 13 minuta | Zemlja proizvodnje: Hrvatska | Režija: Rea Rajčić | Scenarij: Rea Rajčić | Producent: Eclectica, Tina Tišljar i Rea Rajčić
1001 noć – redateljica: Rea Rajčić

Već je nekoliko godina uvriježeno da se hrvatske filmove, i dugometražne i kratkometražne, prijavljuje na što prestižnije strane festivale. Ondje imaju svjetske premijere, često dobiju nagrade i priznanja, a tek potom dođu na hrvatske festivale i u kina. Dug je to put, od zamisli do realizacije i prikazivanja. U tomu pomaže HAVC, a često i koprodukcije, osobito za cjelovečernje filmove. I već se više godina akademski filmski obrazovane osobe – glumci, montažeri, producenti… sve više upuštaju u redateljske vode. Dakako, ima i onih koji dolaze iz neakademskoga, amaterskoga klupskoga miljea.

Tako se i hrvatski kratkometražni dokumentarni film 1001 noć redateljice i scenaristice Ree Rajčić prvo otisnuo u svijet, u daleku nam Kanadu, i na prestižnom 48. Toronto International Film Festivalu, u programu Short Cuts, održanom od 7. do 17. rujna 2023. godine, imao svjetsku premijeru. Ondje je bila autorica s gotovo cijelom filmskom ekipom. Rea Rajčić diplomirala je  produkciju na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti gdje sada predaje, i vlasnica je produkcijske i postprodukcijske tvrtke Eclectica. S mnogima je vrlo dobro surađivala dok je radila u odnosima s javnošću u jednoj bivšoj distributerskoj tvrtki. Taj dokumentarac joj je prvi redateljsko-scenaristički uradak. Kako je izjavila u medijima, dogodio se spontano kada je u Splitu, gradu u kojem je rođena, boravila kod svoje tete Eme (85) i vidjela njezinu svagdašnjicu.

A teta Ema živi u stanu na Gripama, posebice zanimljivome dijelu grada u kojemu obitavaju posve opušteno i udomaćeno paunovi! Poslijepodneva i večeri gospođa Ema provodi sa susjedom Majom (80) koja joj dolazi i zajedno gledaju turske sapunice na televiziji, živo raspravljaju o likovima i događajima kao da su stvarni i, jasno, i o svojoj svakidašnjici. U lijepo i ukusno uređenom stanu tako dvije gospođe krate i provode svoje dane, te ispunjavaju samoću i izbjegavaju usamljenost. U poznim godinama, kada su ostale same, dogodilo se novo zajedništvo, mikrokozmos koji daje smisao životu.

U filmu vidimo Emu i Maju samo u dnevnom boravku, čujemo njihov razgovor i glasove iz serije. U cijelom filmu kadrovi su statični, uglavnom dugi, snimljeni vještom kamerom i lijepom fotografijom. Bilježe se pojedinosti u stanu, ukrašeni zidovi, a kontrast zatvorenom prostoru jesu kadrovi paunova okolo kuće, na cesti, u četvrti, koji često kriješte i šepure se svojim raskošnim šarenim repovima. Ta izmjena interijera i eksterijera, i pokoji kadar koji prikazuje pogled na Split, u jednoličnom ritmu umjerena tempa, zaokružuje taj svijet, u čijoj je pozadini izvanprizorna diskretna glazba i često razgovor u offu. Taj opservacijski, atmosferičan i egzistencijalistički dokumentarac veoma je dobra poetsko-estetska cjelina u 13 minuta.

U filmu višestruku simboliku ima naslov – 1001 noć. Nije to samo naslov jedne od turskih sapunica, već i istoimene knjige starih priča iz arapske, perzijske književnosti nastale između 800. i 900. godine. Povezuje ih lik perzijske kraljice Šeherezade koja ih je svake večeri pričala kralju da bi si produljila život. I u turskim serijama ima likova s tim imenom, ali ne i značenjem. Broj je i simboličan, nije konkretan, jer predstavlja trajnost, nastavak života. Tako i Ema i Maja svojim zajedništvom, druženjem, razgovorom i gledanjem televizijskih serija ispunjavaju i osmišljavaju svoj dan i uzmiču samoći i usamljenosti. Daju time i lijep primjer ostalim ljudima u današnjem, nažalost, najviše individualističkom i egocentričnom društvu, u kojem su im usamljeni ljudi gotovo nevidljivi. A Ema i Maja, kao prave Splićanke, razgovaraju i o Hajduku i utakmicama!

Orijentalistički, egzotični ornamenti, koji se povezuju s Turskom, prisutni su i na mnogim ukrasnim predmetima i tepisima u stanu, a ima i oslikanih zidnih tanjura s paunovima. Oni su svojim repovima poveznica s istočnjačkim koloritom. No ono što je osobito zanimljivo jest plakat za film izrađen, odnosno dizajniran upravo u tome turskom orijentalnom stilu, s tepihom i dvama paunovima. Osmislili su ga dizajneri Šesnić & Turković. To je dokaz da se doista pomno vodila briga o svakoj pojedinosti u vezi s filmom. Autorica je okupila vrsnu filmsku ekipu, a valja spomenuti odlično kadriranje snimatelja Marinka Marinkića, rad na zvuku Luke Gamulina i Ivana Zelića, te jako dobru montažu Karle Folnović, koja je s redateljicom postigla zanimljiv umjetnički sklad i uporabu filmskoga jezika.

Dokumentarac 1001 noć skladna je minijatura, kriška života, jednostavnost, preglednost, jasnoća, ali istodobno i pozitivan ugođaj, pun energije, vitalnosti, života koji se osmišljeno nastavlja unatoč godinama dviju susjeda. Dobar je to autorski redateljski pristup Ree Rajčić.

Picture of Marijana Jakovljević

Marijana Jakovljević

Marijana Jakovljević rođena je u Šibeniku. Živi u Zagrebu. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je komparativnu književnost i francuski jezik i književnost.

Svi članci

Posljednje objave